Vajon a mai gazdasági helyzetben milyen nehézségekkel küzdene meg egy "vállalkozó" ötletember? Mindenképpen megéri saját elképzeléseinket megvalósítani...
Neuzer András története 1987-ben kezdődött. Saját kerékpárjához kellett volna alkatrész, de egy boltban sem kapott, így ő maga kezdett el kerékpáralkatrészeket gyártani. Ma a négy hazai bicikligyártó vállalat egyikének tulajdonosa.
Eleinte csak apró dolgokat: kulacstartót, fékpofát, féknyerget, csomagtartót. Portékáját a Keravillnak és a Szigmának adta el. "Elavult gépekkel kezdtünk, azokra volt pénz. Azokat a munkafázisokat, amiket nem tudtam házon belül elvégezni, például gumit fröccsenteni a fékpofákhoz, kiadtam alvállalkozásba. 89-ben már tíz főt foglalkoztattam, mellette pedig még volt munkahelyem is. Gépészmérnök vagyok." - emlékszik vissza Neuzer András.
A rendszerváltás után már főállású biciklialkatrész-gyártóként dolgozott. Vállalkozása egyre bővült, 1992-től az alkatrészgyártás mellett már Tajvanból importált bicikliket is összeszereltek. Első évükben tizenkétezer, 95-ben pedig már negyvenötezer darab kétkerekűt raktak össze és adtak el, kizárólag hazai piacra. Itt már a saját fejlesztésű biciklik gyártása is reálissá vált, így 1996-ban megszületett az "ALTRIX" márka, melynek sikere máig töretlen.
Két év múlva, 1998-ban indult az export, akkor még csak keletre: a magyar bicikli román, orosz, ukrán és moldáv piacon egyaránt hódított. "Az ezredfordulón gyártottuk a cég történetében a legtöbb kerékpárt, százötezer darabot készítettünk. Úgy gondolom, az akkor zajló szerbiai háború miatt. Akkor Szerbia volt a legnagyobb felvevő piacunk, de a szlovákoknak is szép számban értékesítettünk" - mondja Neuzer András. 2002-ben sikerült betörniük a nyugat-európai országokba is: elsőszámú célpontjuk Svájc és Nagy Britannia volt, de szép eredményeket értek el Németországban és Svédországban is.
"Üzemünk éves kapacitása nyolcvanezer bicikli, ha nagyobb megrendelés érkezik, százezer darabig növelhető a termelés. Az alacsonyabb darabszámú, négy-nyolcezer kerékpárt rendelőket szívesebben szolgáljuk ki, mint a hatvan-százezret kérőket." Mégpedig azért, mert ha megrendelő visszalép, nem éri akkora kár a vállalatot, mintha az éves mennyiséget mondanák le. "Célunk a sok kicsi, nem egy nagy."
A Neuzer kerékpár Kft. éves árbevétele kétmilliárd forint. Tulajdonosa szerint ez egyben áldás és átok is. "A kezdeti időkben folyamatos volt az árbevétel-emelkedés, rendre hozni tudtuk a pályázati feltételekben szabott növekedést. Így 2002-ben a Széchényi Terv keretén belül sikeresen pályáztunk új festőcsarnokra, 2004-ben pedig munkahelyteremtésre. 2006-ban pedig informatikai pályázaton, integrált vállalatirányítási rendszerre nyertünk pénzt" - sorolja a sikeres pályázatokat Neuzer András.
"Most viszont, ekkora árbevétel mellett úgy érezzük, ki vagyunk zárva a pályázatokból. Százmilliós beruházáshoz harmincmillió forint támogatást nyújtanak, amihez tíz százalékos bevétel-növekedést kellene produkálnunk. Ez lehetetlen."
Bár most nem pályáznak, az üzem fejlesztése nem áll le: megtakarításaikat és bevételüket forgatják vissza. "Tavaly jelentős technológiai fejlesztéseket hajtottunk végre, a géppark újítása, korszerűsítése folyamatos. Hétvégén pedig egy új, négyezer-ötszáz négyzetméteres szerelőcsarnokot adunk át, Esztergomban" - újságolja a cégvezető.
A Neuzer Kerékpár Kft. szinte a kezdetektől támogatja a magyar kerékpársportot. A sportolók támogatásában is érződik a cég üzletpolitikája: "nekünk nem az a célunk, hogy egy emberre költsünk el milliókat, inkább szélesebb körnek biztosítsunk támogatottságot" - ismerteti szponzori tevékenységét Neuzer András. "Egyéni versenyzők támogatása során többször jártunk úgy, hogy a pozícióba került sportolónkat elcsábította egy multi cég, nagyobb támogatást ígérve. Ezekkel a szituációkkal nem tudunk mit kezdeni, nem akarunk a sportolók sikerei útjába állni."
1995-ben a vállalkozás megalapította a Pilis Cross Country Club-ot, ami mára Pest megye legjelentősebb hegyikerékpáros egyesületévé vált. A klubot és a versenyzőket pénzzel és eszközökkel egyaránt támogatják.
A gyártás egy esztergomi, régi, felújított gyárépületében zajlik. "Csepelen van az alkatrész,- és kerékpár-raktárunk, onnan bonyolítjuk a belföldi terjesztést. Ezen kívül van egy sajáttulajdonú gyárunk Marosvásárhelyen, és egy szlovák tulajdonú, de a mi irányításunk alatt működő üzem Szlovákiában. Ott az adott országok piacára gyártunk bicikliket és alkatrészeket" - mutatja be a Neuzer-csoportot a cégvezető. "Üzemeinkben összesen százharminc embert foglalkoztatunk."
A Neuzer bicikli-paletta igen széles: gyermekbicikliktől kezdve az országúti, városi és hegyi kétkerekűkön át egészen a professzionális versenykerékpárig. De találunk a kínálatban bmx-et, rollert, és villanybiciklit is. Az áraik is hasonlóképp alakulnak: hobbi Mountain Bike-ot (MTB) harmincezer forintért, országútit hatvanezerért kaphatunk. Szinte minden kategóriában akad bicikli százezer forint felett is.
Forrás: origo - Vállalkozói negyed